Mediacje mają na celu polubowne rozwiązanie sporu. Strony postępowania mediacyjnego z pomocą mediatora mają możliwość poszukiwania najlepszego rozwiązania swoich problemów i zakończenia sporu kończąc go ugodą. W celu zawarcia ugody z pomocą wychodzi mediator, który jest neutralny i nie faworyzuje żadnej ze stron. Rolą mediatora jest wysłuchanie stron w taki sposób, aby strony same mogły dotrzeć do ugodowego rozwiązania sprawy. Za zgodą stron, mediator może również wskazać stronom możliwą propozycję rozwiązania sporu. Mediacje są poufne i objęte tajemnicą. Żadne fakty i okoliczności podawane przez strony w toku mediacji nie mogą być wykorzystane przez stronę przeciwną w Sądzie, gdyby strony postępowania mediacyjnego nie zawarły ugody.
Mediacje do których kieruje strony Sąd trwają trzy miesiące, a strony postępowania muszą wyrazić na nie zgodę. Jeżeli strony pracują nad ugodą, a okres trzech miesięcy to za mało na wypracowanie ugody, Sąd na wniosek, może przedłuży czas potrzebny na mediacje. Koszty mediacji sądowych ponoszone są przez strony po połowie. Jedną z cech postępowania mediacyjnego jest również niższy koszt takiego postępowania, aniżeli koszty postępowania sądowego. Spotkania odbywają się w obecności mediatora i stron lub jednej strony i mediatora tzw. indywidualne spotkania. Jeżeli jedna ze stron korzysta z możliwości indywidualnego spotkania z mediatorem to druga strona również ma takie prawo.
Zadaniem mediatora, oprócz wypracowania ugody, jest również umożliwienie stronom postępowania mediacyjnego rozmowy i właściwej komunikacji. Tak, aby każda ze stron postępowania mediacyjnego mogła wskazać gdzie widzi problem, aby następnie móc wspólnie znaleźć możliwość jego rozwiązania. Mediator zachęca strony do czynnego uczestnictwa w mediacjach. Rolą mediatora jest również dbanie o to, aby rozwiązanie problemu było zgodne z prawem, a zawarta ugoda mogła zostać zatwierdzona przez Sąd i być wykonalna. Sąd nie zatwierdzi ugody, gdyby z jej treści wynikało, że zmierza ona do jego obejścia prawa lub narusza zasady współżycia społecznego. Nie podlega wykonaniu również ugoda, której strona nie była należycie reprezentowana lub nie została zawarta w odpowiedniej formie np. w formie aktu notarialnego.
W mediacji dąży się do wypracowania porozumienia satysfakcjonującego obie strony, które przyjmuje formę ugody. Ugoda, po zatwierdzeniu jej przez Sąd jest równoznaczna z wyrokiem Sądu i korzysta z powagi rzeczy ugodzonej. W sprawach o roszczenia finansowe, zatwierdzenie ugody, następuje przez nadanie jej przez Sąd klauzuli wykonalności.
Mediacje można wszcząć na dwa sposoby. Pierwszy wskazano powyżej, czyli polega on na skierowaniu przez Sąd stron do mediacji. Drugi sposób to wniosek stron skierowany do mediatora o przeprowadzenie mediacji i zawarcie umowy o mediacje. W takim przypadku, mediator po zwarciu przez strony ugody, kieruje do właściwego Sądu wniosek o zatwierdzenie przez Sąd ugody zawartej przez strony. Przy tym sposobie, zatwierdzona przez Sąd ugoda również korzysta z powagi rzeczy ugodzonej i jest traktowana w sposób tożsamy jak orzeczenie (wyrok, postanowienie) Sądu. Kancelaria prowadzi mediacje cywilne, rodzinne i gospodarcze.
Mają na celu szybkie rozwiązanie sporu w sposób rzetelny i kompleksowy. Ma to istotne znaczenie w sprawach spornych pomiędzy przedsiębiorcami, gdzie czas ma istotne znaczenie. Mediacje gospodarcze prowadzę m.in. w takich sprawach jak: