1
BLOG

Porady Prawne - Wrocław

Pobyt dziecka zagranicą, a rozwód w Polsce

Pobyt dziecka zagranicą a rozwód w Polsce, tak to jest możliwe do przeprowadzenia. Sąd polski może prowadzić sprawę rozwodową i jednocześnie rozstrzygać kwestie związane ze wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, chyba, że w tym zakresie dojdzie do sprzeciwu rodzica z którym dziecko mieszka zagranicą.

Czytaj więcej...

Wizyta kuratora sądowego w domu

Wizyta kuratora sądowego w domu jest częstą sytuacją w sprawach: karnych, o opiekę nad dzieckiem jak również w sprawach o rozwód w których Sąd rozpoznaje także kwestie związane ze wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Ten artykuł jest poświęcony wizycie kuratora sądowego w sprawach opiekuńczych oraz rozwodowych, w których Sąd bada kwestie związane z małoletnim dzieckiem. Sąd, który prowadzi sprawę wydaje w tym przedmiocie postanowienie. W takiej sytuacji, po wydaniu postanowienia przez Sąd w przedmiocie przeprowadzenia wywiadu kuratora sądowego, warto zwrócić uwagę na to, że kurator może zapukać do drzwi domu.

Czytaj więcej...

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem - jak udowodnić i uzyskać „odszkodowanie”

Utrudnienie kontaktów z dzieckiem przez jednego z rodziców drugiemu rodzicowi lub np. dziadkom małoletniego to częsta sytuacja. Ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy osoby te, nie mogą dojść między sobą do porozumienia i pozostają w konflikcie. W takiej sytuacji ma to również często wpływ na kontakty rodzica z dzieckiem czy dziadków z wnukiem lub wnuczką. W takiej sytuacji, pojawia się pytanie czy można cos z taką sytuacją zrobić, czy jest jakaś droga prawna która pozwala na ustalenie kontaktów z dzieckiem, a w dalszej kolejności na możliwość egzekwowania orzeczonych kontaktów.

Czytaj więcej...

Kredyt we frankach – o co chodzi?

kredyt we frankach - informacje

Kredyt we frankach jest powiązany z walutą franka szwajcarskiego, ale w rzeczywistości żaden Frankowicz nie otrzymał wypłaconego przez bank ani jednego franka szwajcarskiego. Natomiast konstrukcja kredytów frankowych (umów kredytowych) opiera się o walutę  franka szwajcarskiego i o kurs tej właśnie waluty. 

Czytaj więcej...

Odfrankowienie kredytu – na czym polega? Wyjaśniamy!

chf pieniądze

Kancelaria przygotowała dla swoich Klientów i Czytelników bloga nowy cykl tematów, który jest poświęcony kredytom frankowym. Jeśli chodzi o kredyty frankowe, które od dłuższego czasu są przedmiotem orzekania sądów powszechnych w Polsce, Sądu Najwyższego czy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są nimi kredyt frankowy indeksowany i kredyt frankowy denominowany.

Czytaj więcej...

Zdrada małżeńska jako podstawa rozwodu z orzeczeniem o winie

Zdrada małżeńska może być podstawą orzeczenia rozwodu z winą , jeśli małżonek niewinny o takie orzeczenie rozwodu wnosi. Oczywiście, zdrada małżeńska nie jest jedyną przyczyną orzeczenia rozwodu z winą. Są również inne sytuacje, w małżeństwie stron, które doprowadzają do orzeczenia rozwodu z winą.

Czytaj więcej...

Rozwód – koszt, dokumenty, informacje podstawowe

Rozwód, inaczej orzeczenie sądu (wyrok) orzekający rozwód wydaje właściwy miejscowo Sąd Okręgowy. Aby jednak sąd wydał takie orzeczenie, niezbędne jest wniesienie do sądu pozwu o rozwód wraz z opłatą sądową oraz niezbędnymi dokumentami.

Czytaj więcej...

Ugoda w sprawach rodzinnych

W każdej sprawie cywilnej, w tym w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, można zawrzeć ugodę. Po obecnych zmianach przepisów postępowania cywilnego, sąd czy prawnik prowadzący sprawę, zachęca do zawarcia ugody. Zwłaszcza w sprawach rodzinnych, prawnik czy sąd zachęca do zawarcia ugody ponieważ takie rozwiązanie sporu zamyka toczące się postępowanie oraz ogranicza stronom postępowania niepotrzebnego stresu.

Czytaj więcej...

prawo.jpeg
Ubi societas, ibi ius
Gdzie społeczeństwo, tam prawo.
  • Bardzo potrzebowałam pomocy adwokata. Na pierwsze spotkanie w Kancelarii z Panią Izabelą szłam zestresowana. Niepotrzebnie. Profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy. Na pytania Pani Izabela odpowiada cierpliwie i spokojnie. Kompetentna, doświadczona, cierpliwa i ciepła. Stały kontakt i informowanie na bieżąco o toku sprawy. Spotkania i prowadzenie mojej sprawy przez Panią Adwokat Izabelę Baran przekroczyły moje oczekiwania .Serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie .
    Barbara Nowacki
  • 1
  • 2
  • 3